W Instytucie Tele- i Radiotechnicznym od lat 70. prowadzone są badania nad zjawiskami ultradźwiękowymi. W ostatnim okresie prace badawcze koncentrowały się na zastosowaniu techniki ultradźwiękowej w technologiach i urządzeniach do zgrzewania, wycinania, oczyszczania i maceracji dla potrzeb przemysłu 4.0. Posiadane doświadczenie oraz kompetencje pozwoliły na opracowanie szeregu technologii i urządzeń przemysłowych z wykorzystaniem efektów ultradźwiękowych. Prace badawcze dotyczyły, m.in.:
Opracowane w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym systemy ultradźwiękowe zostały zastosowane między innymi przez czołowych producentów instalacji grzewczych (Tweetop Sp. z o.o.), profili budowlanych (Vicplast) oraz baterii i ogniw cynkowo-powietrznych (LubaCell Sp. z o.o.).
Nowoczesne systemy ultradźwiękowe, przeznaczone dla przemysłu 4.0, są w całości opracowywane i realizowane w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik modelowania 3D oraz analiz numerycznych MES. Stosowane w nich rozwiązania chronione są wieloma patentami oraz nagradzane na międzynarodowych targach (Innova Barcelona 2017).